Öncelikle akümüzün şarj edilmeye uygun olması gereklidir. Bunun için şayet akümüzün üzerinde bir indukator varsa bunun kontrolü yapılmalıdır. Bu indukator bize uç adet renk gösterir. Bu renklerden yeşil olanı akümüzde herhangi bir problem olmadığını, siyah renk akümüzü şarj etmemiz gerektiğini, beyaz renk ise akümüzü değiştirmemiz gerektiğini gösterir.

Şayet akü indukatoru siyahsa aracımızın servisinden yardim almalıyız ve özel bir aletle akümüzü 6-12 saat arası şarj ettirmeliyiz.

Peki örneğin seyir halindeyken akü problemi yasarsak ne yapabiliriz. Akünün üzerinde iki adet kutup mevcuttur. Bunların biri artı diğeri eksi kutbudur. Bir puf noktası artı kutbu her zaman eksi kutbundan biraz daha büyüktür. Genellikle bu kutuplar + ve – ile işaretlidir. Diğer bir aracı kendi aracımızın yanına çektiğimizde özel bir takviye kablosuyla kendi aracımızın aküsünü çalışır hale getirebiliriz.  Akü takviye ederken dikkat etmemiz gereken nokta, kırmızı kabloyu artıya siyah kabloyu siyaha takmaktır. Bu hususa uyarsak takviye esnasında aracımıza hasar gelmesi mümkün olmaz. Bir diğer hususta kablonun yavaş ve dikkatli takılmasıdır. Kablonun maşaları kutup baslarını tamamen kaplamalıdır.
Kablo balgama isi bittiğinde diğer araba çalışır vaziyetteyken kendi arabamızın marsına bastığımızda arabamız sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

Önceki Yazı:Hyundai Accent Aracımın Aküsü Kaç Amper

Sonraki Yazı:Fiat Grande Punto Aracımın Aküsü Kaç Amper

Yorumlar
Bir yorum yazın

*