FiatFiorinoN11

Fiat Fiorino Aküsü Kaç Amper

Fiat Fiorino aküsü hakkında size detaylı bir yazı yazacağım ve bu yazıyı okuyunca kafanızda soru işareti kalmayacağını düşünüyorum. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ben en çok olan modelleri yazarım genellikle. Marka model belli de olsa, motor tipine göre olsun, beygir gücüne göre olsun aküler farklılıklar gösterebilir. Ben buraya yazıyorum siz Fiat Fiorino marka aracınızın aküsüne bakarak sağlamasını yapınız. Fiorino da durum çok da karmaşık değildir aslında.

Fiat Fiorino Aküsü

Fiat Fiorino aküsü genel olarak orijinal de 50 amper olarak çıkar. Daha uygun olduğu ve marş gücü daha iyi olduğu için çoğu Fiat Fiorino kullanıcısı bir dahaki akü değişiminde, 60 amperlik bir akü takarlar. Arabayı ticari kullanıyorsanız 1 yıl garanti verir akü markaları. Yeni model de ise start stoplu model de çıkabilir o zaman efb tip akü almalısınız.

Yerine sığdığı sürece bir üst amperi takmakta sorun olmaz. Fiat Fiorino marka araçta 72 amper akü hiç görmedim ve takmadım. Yıllardır bu işi yapıyorum genellikle akünüz 60 amperlik bir değere sahiptir ve bu akü yeterlidir. Akü ebatlarını ölçün, 60 amper akü ölçüleri, soldan sağa 24 cm, önden arkaya 17 cm, yükseklik ise 19 cm olarak geçer.

50 amperlik aküler az giden modeller olduğu için akü fiyatları, 60 amper akü fiyatlarına oldukça yakındır. Bu nedenle kapasite olsun, marş gücü olsun 60 amperlik akü daha mantıklıdır. Şöyle bir durum var şuanda piyasada, eski aküler montaj sırasında alınıyor ve fabrikaya yollanıyor. Bunun sebebi hem çevre kirlenmesin, hem de içindeki kurşun yeniden dönüştürülsün. Bundan dolayı eski aküler artık para eder hale geldi. Eski akünüzü vermezseniz, eski akü iade bedelini ödemek durumundasınız.

Bu arada orijinal diye bir akü yoktur. Bunu da ek bilgi olarak vermek isterim. Yetkili servisten bile alsanız aküyü, mutlaka bir markaya yaptırılmıştır. Yani üstünde Fiat bile yazsa, o akünün markası aslında Mutlu veya başka bir marka akü olabilir. Firmalar araba çıkarıldığı dönemde araçlara takılacak akü için, akü firmalarından teklif alırlar. O dönem hangisi en uygun aküyü verirse veya kalite onu takarlar. Üstünde arabanızın markasının etiketi olsa bile aslında onu yapan firma farklıdır. Bu etiket sayesinde yetkili servisler aküleri 2 veya 3 kat daha pahalıya satarlar. O sebeple yetkili servisten akü almak hiç mantıklı değil.

60 amperlik bir akü aldığınız zaman, geriye 50 amperlik bir hurda akü vermeniz durumunda bu seferde, aradaki depozito farkını vermelisiniz sebebi ise, ikisinin hurda bedeli aynı olmamasıdır. Ağırlıkları ve içlerindeki kurşun miktarları aynı değildir. Her akü amperinin bir bedeli var hurda akü de olsa. Şuanda ortalama olarak söylüyorum bunun farkı 100 lira civarında.

Kurşun, altın gibi, gümüş gibi sürekli değişen rakamlara sahip olduğundan, hurda akü fiyatları da sürekli değişmektedir. Piyasada örnek veriyorum 60 amper bir akü alırsanız, 60 amper iade edecekmişsiniz gibi düşünülerek fiyat verilir. Düşük amperde akü verilirse fiyat artar, büyük amper geri iade ederseniz de hurda akü bedeline göre fiyat düşer.

Fiat Fiorino Akü Değişimi

Yıllardır bu blog üzerinden, aracınızın doğru aküsünü bulmanızda sizlere yardımcı oluyorum. Bununla birlikte artık, sadece İstanbul genelinde yerinde akü değişimi de yapmaya başladım.  Siz de bu işlerden çok anlamıyorsanız veya internetteki doğru bilgileri bulmaktan sıkıldıysanız, akünüzü aşağıya bıraktığım linkten, istediğiniz marka da satın alarak, montaj işleminizi oturduğunuz yerden, zahmetsizce tamamlayabilirsiniz. Bu arada Fiat Fiorino akü montajı son derece basittir ancak kargo ile alımlarda akü suyu akabilir. Bunun dışında dinamo ölçümü yapmakta, en az akü değişimi kadar önemlidir.

Fiat Fiorino Akü Fiyatları

Fiat Fiorino akü fiyatlarını buraya direk olarak yazmak istemem, sebebi ise her hafta değişen akü fiyatları maalesef. Bunun yerine aşağıya link bıraktım, güncel fiyatları oradan inceleyebilirsiniz. Unutmayın, bu rakamlara İstanbul içi yerinde montaj ve dinamo ölçüm hizmetim de dahildir. Sipariş vermeden önce sorunun aküden kaynaklı olduğundan emin olmayı unutmayın.

Akü fiyatları kıyaslarken, hem üretim tarihine hem de aldığınız hizmete dikkat edin. 1 ay bile eski tarihli olsa aldığınız akü fiyat fark eder.  Aküyü kargo ile aldığın zaman suyu akar, azaldığını anlamazsın çünkü aküler tam kapalı ve çoğunda seviye gösteren akü gözü yok artık. Bu durumda akün daha erken biter, olmadık zamanda yolda kalabilirsin. Şimdi bazı internet sitelerine bakıyorum 850-900 liralardan bahsediliyor, muhtemelen fiyatları güncellemiyorlar, bu rakamlara akü kalmadı artık.

Hiç duyulmamış akü markaları çıktı son dönemde özellikle. Ben bile yetişemiyorum işim içinde olmama rağmen. Bunlar hep daha fazla kazanmak için yapılan hamleler. Etiketleri 60 amper olsa da içi 60 amper akü olmayan bir sürü akü var piyasada. İçinden eksilterek daha ucuza satmaya, daha fazla kazanmaya çalışıyorlar. Bunlara dikkat edin. Artık ana bayi olması vs önemli değil. Komisyon oranları, kdv oranları her şey arttı.

Bir yerlerden eksiltmeden ucuza akü satma durumu kalmadı artık. Bir akü normal fiyatından daha uygun ise arka planda mutlaka farklı şeyler olması kaçınılmaz. Bazı satıcıların eski aküleri yıkayarak, tamir ederek, yeniden ambalajlama yaparak, sıfır fiyatından daha uyguna satmakta olduğuna şahit oluyoruz mesela. Fatura kesmesi hiç bir şeyi değiştirmiyor. Garanti belgesi vermesi de problem değil, minareyi çalan kılıfını hazırlıyor. Her şeyi ayarlıyor yapan merak etmeyin. Mutlaka işini doğru düzgün, ahlaklı şekilde yapan kişilerde var, bunları ayrı tutmamak olmaz. Benim burada anlatmak istediğim sadece rakam odaklı olmayın. 50 lira uygun aldım diye sevinirken, eski akü almış olabilirsin 🙂

Sipariş verirken eski akü amperini doğru seçmeyi unutmayın, rakam yukarda da belirttiğim sebeplerden dolayı değişiyor. Yanlış seçin yapılsa dahi araç başında, hurda akü farkını almak durumunda kalıyoruz. Memlekette zaten mazotun litresi ortada ve her geçen gün zam geliyor biliyorsunuz. Biz bu rakamlara komple İstanbul’a hizmet vermeye çalışıyoruz. Mazot kargodan daha pahalıya geliyor şuan ki durumda ama en azından montaj derdinden kurtarmış oluyoruz bu şekilde. Hem hızlı, hem tam bir hizmet sunuyorum.

Fiat Fiorino Mutlu Akü Fiyatı

Fiat Fiorinoya uygun mutlu akü fiyatını güncel olarak görmek için, alt kısımdaki linke basabilirsiniz. Akünün fiyatı eski aküyü 60 amper olarak geri verdiğiniz de geçerlidir. Mutlu akünün 2 yıl garantisindedir hususi araçlarda ve marş gücü en yüksek 60 amper aküdür mutlu akü. Marş gücü 600 olarak geçmektedir. Ticari kullanımlarda 1 yıl garanti verir.

https://www.n11.com/urun/12v-60-ah-sfb-60-amper-mutlu-aku-600a-silver-469684270-26043055?magaza=bunubulduk

Fiat Fiorino İnci Akü Fiyatı

Fiat Fiorinoya uygun inci akü fiyatını güncel olarak görmek için, alt kısımdaki linke basabilirsiniz. Akünün fiyatı eski aküyü 60 amper olarak geri verdiğiniz de geçerlidir. İnci akünün 2 yıl garantisindedir hususi araçlarda ve marş gücü en yüksek 540 olarak geçmektedir. Ayrıca inci akü, yol yardım hizmeti de vermektedir ek olarak. Aküden kaymaklı sorunlarda çekici gönderebilmektedir belli kilometreye kadar. Ticari de 1 yıl garanti verir bütün markalar.

https://www.n11.com/urun/12v-60-ah-60-amper-inci-aku-540a-yerinde-montaj-ucretsiz-469711752-26043022?magaza=bunubulduk

Fiat Fiorino Varta Akü Fiyatı

Fiat Fiorinoya uygun varta akü fiyatını güncel olarak görmek için, alt kısımdaki linke basabilirsiniz. Akünün fiyatı eski aküyü 60 amper olarak geri verdiğiniz de geçerlidir. Varta akünün 2 yıl garantisindedir hususi araçlarda ve marş gücü en yüksek 540 olarak geçmektedir. Varta akünün yetkili servis ağı diğerlerine göre çok daha azdır ama kaliteli aküdür.

https://www.n11.com/urun/12v-60-ah-d24-60-amper-varta-aku-540-blue-dynamic-469706625-26043097?magaza=bunubulduk

Böylelikle aracınızın hem doğru aküsünü almış oluyorsunuz, hem de zamanınız size kalıyor. Üstelik kargo bekleme derdi, eski aküyü gönderme derdi ortadan kalkmış oluyor. Ayrıca akünün, kargo da kırılma ve suyu akma problemi oluyor. Bu sebeple sadece İstanbul içi bir hizmet bu. Montaj sonrası dinamo ölçümü yapıyorum ve araçta şarj sorunu var mı bunu da öğrenmiş oluyorsunuz. O sebeple aküyü kargo ile almaktan çok daha mantıklı bir hizmet sunuyorum sizlere. Aslında sadece akü almış olmuyorsunuz, hizmet de satın almış oluyorsunuz. Sanayilerde veya internet sitelerinde dolaşma problemi de ortadan kaldırmış oluyorum.

Akü Montaj ve Teslimat

Haftanın her günü, 24:00’e kadar hizmet veriyorum. İstanbul’un her ilçesine gidiyorum ancak, Tuzla gibi, Pendik gibi, Şile gibi, Silivri gibi uç noktalardaki ilçelere, şehir içindeki ilçelere göre daha geç teslimat yapabiliyorum. Bu tamamen o an nerde olduğum ve sizin nerede olduğunuzla alakalı bir durum. Bazen yarım saatte montaj yapabiliyorken, bazen bu süre 2 günü bulabilmektedir. Genellikle en geç ertesi gün montaj yapıyorum diyebilirim. Yukarıda belirttiğim linkte soru sor kısmından randevu bilgisi de alabilirsiniz satın almadan önce. Durum bu şekilde size sadece satın almak kalıyor 🙂

Aküler kullanıma bağlı olarak ortalama olarak 4 sene gider. 1 sene kullandıysanız ya aldığınız akü, eski tarihli bayat aküdür veya aracınızda elektrik sisteminde sorun vardır yada kullanımla alakalı bir şeyleri yanlış yapıyorsunuzdur. Eğer akünüz 1 seneyi doldurmadıysa, arabadaki elektrik sorunlarını hallettikten sonra, eski akünüzü şarj ederek yeni akü almadan eski akünüzü kullanmaya devam edebilirsiniz. 3-4 yıllık aküler için bu sürece bana göre gerek yok. Üstten bir halat yardımıyla sabitlenir.

Sebebi ise ona yapacağınız masrafla, yeni akü almanız daha mantıklı olmasıdır. Bazı kişiler aküleri 6 yıl kullanabilir. Kullanım durumu veya elektrik tesisatınızdaki sorunlar, akü ömrüne direk etki eden faktörlerdir. Mesela bir keresinde bir akü montaj yaptım, araç sahibi aracı 7 ay çalıştırmadığı için akü boşalmış. Bu durumda marka aküyü garantiden değiştirmez.

Bütün aküler sıfır olarak gelir ve ambalajı yanınızda açılır. Hem hızlı, hem de sağlam bir akü gelmiş olur. Faturası(fişi) ve garanti belgesi yanınızda doldurulup teslim edilir, eski akünüz iade alınır. Aküler hususi kullanımlarda 2 yıl, ticari amaçla kullanımlarda ise 1 yıl markanın kendi garantisindedir ve markanın kendi yetkili servisleri buna bakar. Değişim yapılacak ise akü bozuk ise buna markanın kendi yetkili servisi karar verir. Garanti belgesini mutlaka saklamalısınız, çünkü bir örneği daha yoktur. Akü yetkili servislerine, markanın internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Kullanım hatası olan veya araçta sorun olan durumlarda marka aküyü değiştirmez.

Ucuz akü veya sorun çıkaran markaları satmıyorum. Sebebi ise uzun vadede daha pahalıya geliyor olmasıdır. Yatmış bayat akü de stoklarımda bulunmaz. Akünün fiyatı kadar üretim tarihide önemlidir. Eski tarihli aküler her zaman daha ucuz olur.

Yeni model Fiat Fiorino akülerde start stop özelliği var ise, buna uygun efb veya agm akü almalısınız. Bunların rakamları daha yüksektir ve sürekli marş yapmaya uygun akülerdir. Yanlış akü takılması durumunda akü hem garanti dışı kalır hem de, aracınıza ilerleyen dönemlerde farklı zararlar verebilir.

Etiketler

Akücü

Kişisel blog yazıyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı