L300N11

Mitsubishi L300 Aracımın Aküsü Kaç Amper

Mitsubishi L300 aküsü hakkında size detaylı bir yazı yazacağım ve bu yazıyı okuyunca kafanızda soru işareti kalmayacağını düşünüyorum. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ben en çok olan modelleri yazarım genellikle. Marka model belli de olsa, motor tipine göre olsun, beygir gücüne göre olsun aküler farklılıklar gösterebilir. Ben buraya yazıyorum siz Mitsubishi L300 marka aracınızın aküsüne bakarak sağlamasını yapınız.

Mitsubishi L300 Aküsü

Mitsubishi L300 aküsü genel olarak 70 amper akü çıkar. Bir araçta 2 tane vardır. Akünün yeri şoför koltuğunun hemen altıdır. İki akü birbirine paralel olarak bağlanması gerekir. Bu akü pahalı bir aküdür normal tip akülere göre, sebebi ise akünün kasasının farklı olmasıdır. Japon tip bir akü vardır ve üst kısmı düzdür, kutup başları akünün üzerindedir.

70 amper akü fiyatları, 60 amper akü fiyatlarına göre oldukça pahalıdır. Bu nedenle daha uygun akü isteyenlere ben 60 amper akü takıyorum. Ama her marka olmuyor bilginiz olsun. Alt kısımda zaten buna değineceğim. Ayrıca 60 amper akü takarsanız, akü markası bu arabaya garanti vermez. Çünkü olması gerekenden daha düşük amper takmış olursunuz. Ama işte 2 tane 70 amper akü çok pahalı olduğu için, 60 amper aküye göre mecburen tercih edenler oluyor.

Şöyle bir durum var şuanda piyasada, eski aküler montaj sırasında alınıyor ve fabrikaya yollanıyor. Bunun sebebi hem çevre kirlenmesin, hem de içindeki kurşun yeniden dönüştürülsün. Bundan dolayı eski aküler artık para eder hale geldi. Eski akünüzü vermezseniz, eski akü iade bedelini ödemek durumundasınız.

Bu arada orijinal diye bir akü yoktur. Bunu da ek bilgi olarak vermek isterim. Yetkili servisten bile alsanız aküyü, mutlaka bir markaya yaptırılmıştır. Yani üstünde Mitsubishi bile yazsa, o akünün markası aslında Mutlu veya başka bir marka akü olabilir.  Firmalar araba çıkarıldığı dönemde araçlara takılacak akü için, akü firmalarından teklif alırlar. O dönem hangisi en uygun aküyü verirse veya kalite onu takarlar. Üstünde arabanızın markasının etiketi olsa bile aslında onu yapan firma farklıdır. Bu etiket sayesinde yetkili servisler aküleri 2 veya 3 kat daha pahalıya satarlar. O sebeple yetkili servisten akü almak hiç mantıklı değil.

60 amperlik bir akü aldığınız zaman, geriye 50 amperlik bir hurda akü vermeniz durumunda bu seferde, aradaki depozito farkını vermelisiniz sebebi ise, ikisinin hurda bedeli aynı olmamasıdır. Ağırlıkları ve içlerindeki kurşun miktarları aynı değildir. Her akü amperinin bir bedeli var hurda akü de olsa. Şuanda ortalama olarak söylüyorum bunun farkı 100 lira civarında.

Kurşun, altın gibi, gümüş gibi sürekli değişen rakamlara sahip olduğundan, hurda akü fiyatları da sürekli değişmektedir. Piyasada örnek veriyorum 60 amper bir akü alırsanız, 60 amper iade edecekmişsiniz gibi düşünülerek fiyat verilir. Düşük amperde akü verilirse fiyat artar, büyük amper geri iade ederseniz de hurda akü bedeline göre fiyat düşer.

Mitsubishi L300 Akü Değişimi

Yıllardır bu blog üzerinden, aracınızın doğru aküsünü bulmanızda sizlere yardımcı oluyorum. Bununla birlikte artık, sadece İstanbul genelinde yerinde akü değişimi de yapmaya başladım.  Siz de bu işlerden çok anlamıyorsanız veya internetteki doğru bilgileri bulmaktan sıkıldıysanız, akünüzü aşağıya bıraktığım linkten, istediğiniz marka da satın alarak, montaj işleminizi oturduğunuz yerden, zahmetsizce tamamlayabilirsiniz. Kargo ile alımlarda akü suyu akabilir. Bunun dışında dinamo ölçümü yapmakta, en az akü değişimi kadar önemlidir.

Mitsubishi L300 Akü Fiyatları

Mitsubishi L300 akü fiyatlarını buraya direk olarak yazmak istemem, sebebi ise her hafta değişen akü fiyatları maalesef. Bunun yerine aşağıya link bıraktım, güncel fiyatları oradan inceleyebilirsiniz. Unutmayın, bu rakamlara İstanbul içi yerinde montaj ve dinamo ölçüm hizmetim de dahildir. Sipariş vermeden önce sorunun aküden kaynaklı olduğundan emin olmayı unutmayın.

Ben elimde 70 amper akü tutmuyorum, hem pahalı herkes tercih etmiyor, hemde çok az arabada çıkıyor. Boşu boşuna elimde akü bayatlıyor. Mitsubishi L300 aküsü ile ilgili şöyle bir durum var. Bende bir müşterimden öğrendim. Direk ben taksam yazmazdım ama kendisi uzun süredir o şekilde kullandığı ve aynı şekilde devam ettiği için bunu buraya yazıyorum. Rakam pahalı olduğu için, 70 amper yerine, 60 amper akü de takabilirsiniz. Elbette marş gücü aynı olmayacaktır ama, rakam çok daha düşük olacaktır. İsterseniz daha önce 2 kere kullanan müşterim gibi siz de tercih edebilirsiniz. Ancak burada bütün 60 amper aküler olmuyor, sadece 60 amper mutlu akü almanız gerekiyor, sistemi kurmanız için.

Akü fiyatları kıyaslarken, hem üretim tarihine hem de aldığınız hizmete dikkat edin. 1 ay bile eski tarihli olsa aldığınız akü fiyat fark eder.  Aküyü kargo ile aldığın zaman suyu akar, azaldığını anlamazsın çünkü aküler tam kapalı ve çoğunda seviye gösteren akü gözü yok artık. Bu durumda akün daha erken biter, olmadık zamanda yolda kalabilirsin. Şimdi bazı internet sitelerine bakıyorum 850-900 liralardan bahsediliyor, muhtemelen fiyatları güncellemiyorlar, bu rakamlara akü kalmadı artık.

Hiç duyulmamış akü markaları çıktı son dönemde özellikle. Ben bile yetişemiyorum işim içinde olmama rağmen. Bunlar hep daha fazla kazanmak için yapılan hamleler. Etiketleri 60 amper olsa da içi 60 amper akü olmayan bir sürü akü var piyasada. İçinden eksilterek daha ucuza satmaya, daha fazla kazanmaya çalışıyorlar. Bunlara dikkat edin. Artık ana bayi olması vs önemli değil. Komisyon oranları, kdv oranları her şey arttı.

Bir yerlerden eksiltmeden ucuza akü satma durumu kalmadı artık. Bir akü normal fiyatından daha uygun ise arka planda mutlaka farklı şeyler olması kaçınılmaz. Bazı satıcıların eski aküleri yıkayarak, tamir ederek, yeniden ambalajlama yaparak, sıfır fiyatından daha uyguna satmakta olduğuna şahit oluyoruz mesela. Fatura kesmesi hiç bir şeyi değiştirmiyor. Garanti belgesi vermesi de problem değil, minareyi çalan kılıfını hazırlıyor. Her şeyi ayarlıyor yapan merak etmeyin. Mutlaka işini doğru düzgün, ahlaklı şekilde yapan kişilerde var, bunları ayrı tutmamak olmaz. Benim burada anlatmak istediğim sadece rakam odaklı olmayın. 50 lira uygun aldım diye sevinirken, eski akü almış olabilirsin 🙂

Sipariş verirken eski akü amperini doğru seçmeyi unutmayın, rakam yukarda da belirttiğim sebeplerden dolayı değişiyor. Yanlış seçin yapılsa dahi araç başında, hurda akü farkını almak durumunda kalıyoruz. Memlekette zaten mazotun litresi ortada ve her geçen gün zam geliyor biliyorsunuz. Biz bu rakamlara komple İstanbul’a hizmet vermeye çalışıyoruz. Mazot kargodan daha pahalıya geliyor şuan ki durumda ama en azından montaj derdinden kurtarmış oluyoruz bu şekilde. Hem hızlı, hem tam bir hizmet sunuyorum.

Mitsubishi L300 Mutlu Akü Fiyatı

Mitsubishi L300 uygun mutlu akü fiyatını güncel olarak görmek için, alt kısımdaki linke basabilirsiniz. Akünün fiyatı eski aküyü 60 amper olarak geri verdiğiniz de geçerlidir. Mutlu akünün 2 yıl garantisindedir hususi araçlarda ve marş gücü en yüksek 60 amper aküdür mutlu akü. Marş gücü 600 olarak geçmektedir. Ucuz 70 amper akü almanızdansa 60 mutlu akü almanız daha mantıklı. Ticari akülerde 1 yıl garanti verir. Ancak düşük amper takmanız durumunda akü garanti dışı kalır bilginiz olsun. Sadece ucuz yollu ve güzel markalı halletmek isterseniz 60 amper mutlu aküyü bu araca tavsiye edebilirim. Daha önce taktım ve kullananlar memnun.

https://www.n11.com/urun/12v-60-ah-sfb-60-amper-mutlu-aku-600a-silver-469684270-26043055?magaza=bunubulduk

Böylelikle aracınızın hem doğru aküsünü almış oluyorsunuz, hem de zamanınız size kalıyor. Üstelik kargo bekleme derdi, eski aküyü gönderme derdi ortadan kalkmış oluyor. Ayrıca akünün, kargo da kırılma ve suyu akma problemi oluyor. Bu sebeple sadece İstanbul içi bir hizmet bu. Montaj sonrası dinamo ölçümü yapıyorum ve araçta şarj sorunu var mı bunu da öğrenmiş oluyorsunuz. O sebeple aküyü kargo ile almaktan çok daha mantıklı bir hizmet sunuyorum sizlere. Aslında sadece akü almış olmuyorsunuz, hizmet de satın almış oluyorsunuz. Sanayilerde veya internet sitelerinde dolaşma problemi de ortadan kaldırmış oluyorum.

Akü Montaj ve Teslimat

Haftanın her günü, 24:00’e kadar hizmet veriyorum. İstanbul’un her ilçesine gidiyorum ancak, Tuzla gibi, Pendik gibi, Şile gibi, Silivri gibi uç noktalardaki ilçelere, şehir içindeki ilçelere göre daha geç teslimat yapabiliyorum. Bu tamamen o an nerde olduğum ve sizin nerede olduğunuzla alakalı bir durum. Bazen yarım saatte montaj yapabiliyorken, bazen bu süre 2 günü bulabilmektedir. Genellikle en geç ertesi gün montaj yapıyorum diyebilirim. Yukarıda belirttiğim linkte soru sor kısmından randevu bilgisi de alabilirsiniz satın almadan önce. Durum bu şekilde size sadece satın almak kalıyor 🙂

Aküler kullanıma bağlı olarak ortalama olarak 4 sene gider. 1 sene kullandıysanız ya aldığınız akü, eski tarihli bayat aküdür veya aracınızda elektrik sisteminde sorun vardır yada kullanımla alakalı bir şeyleri yanlış yapıyorsunuzdur. Eğer akünüz 1 seneyi doldurmadıysa, arabadaki elektrik sorunlarını hallettikten sonra, eski akünüzü şarj ederek yeni akü almadan eski akünüzü kullanmaya devam edebilirsiniz. 3-4 yıllık aküler için bu sürece bana göre gerek yok.

Sebebi ise ona yapacağınız masrafla, yeni akü almanız daha mantıklı olmasıdır. Bazı kişiler aküleri 6 yıl kullanabilir. Kullanım durumu veya elektrik tesisatınızdaki sorunlar, akü ömrüne direk etki eden faktörlerdir. Mesela bir keresinde bir akü montaj yaptım, araç sahibi aracı 7 ay çalıştırmadığı için akü boşalmış. Bu durumda marka aküyü garantiden değiştirmez.

Bütün aküler sıfır olarak gelir ve ambalajı yanınızda açılır. Hem hızlı, hem de sağlam bir akü gelmiş olur. Faturası(fişi) ve garanti belgesi yanınızda doldurulup teslim edilir, eski akünüz iade alınır. Aküler hususi kullanımlarda 2 yıl, ticari amaçla kullanımlarda ise 1 yıl markanın kendi garantisindedir ve markanın kendi yetkili servisleri buna bakar. Değişim yapılacak ise akü bozuk ise buna markanın kendi yetkili servisi karar verir. Garanti belgesini mutlaka saklamalısınız, çünkü bir örneği daha yoktur. Akü yetkili servislerine, markanın internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Kullanım hatası olan veya araçta sorun olan durumlarda marka aküyü değiştirmez.

Ucuz akü veya sorun çıkaran markaları satmıyorum. Sebebi ise uzun vadede daha pahalıya geliyor olmasıdır. Yatmış bayat akü de stoklarımda bulunmaz. Akünün fiyatı kadar üretim tarihide önemlidir. Eski tarihli aküler her zaman daha ucuz olur.

Etiketler

2 Yorum

    1. Normal de olması gereken 2 adet 70 amperdir.
      tabi bunun yerine 90 amper de olur 105 amper de olur.90 veya 105 taktıgınız da bır tane yeterli olacaktır fakat arabanın orjınallıgını bozmus olacaksınız. Onun dısında daha uzun omurlu olması ıcın 2 adet 70 amper takılması daha uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı