CorsaOpel

Opel Corsa Aküsü Kaç Amper

Opel corsa aküsü genel olarak, alçak bir aküdür. Bir akünün amperinden önce bakmanız gereken olay, akünün ebatlarıdır. Çünkü alacağınız akü, yerine sığmayabilir, yüksek kalabilir veya oturmayabilir. O yüzden önce ebatlarını belirleyip, ondan sonra amperi kaç amper olmalı ona bakmalısınız.

Neden böyle diyorum çünkü, opeller biraz akü anlamında, normal araçlar kadar kolay değil. Çoğu opel marka aracın aküsü, alçak çıkar. Siz gözünüzle baktığınız da bir fark göremeyebilirsiniz eskisi ile yan yana koymadıkça fakat 1-1,5 cm bile olsa, genel de çoğu alçak aküdür. O yüzden opel corsa marka aracın aküsü 55 amperdir. 55 amper normal 60 ampere göre alçak bir aküdür. İlla 55 amper olmak zorunda değil ama alçak olmak durumunda. 60 amper alçak aküde olabilir. Normal 60 amper akü değil, alçak olmalı. Normal 60 amper takanlar da var, taktıklarımız da var fakat ben olması gerekeni söylüyorum burada.

Normal 60 amper takarsanız yüksek kalır, zaten çoğunda akü üzerinde bir tabla vardır. Yüksekliği biraz daha artırıyor bu durum. Bu durum da akünün, kaputa değmesi söz konusu olabiliyor. Tabi bakılır kurtarıyor ise takılabilir normal 60 amper. Ama normalde olması gereken, üzerinden çıkan ve normalde takılması gereken akü, opel corsa için ebat olarak alçak olacak. Sonrası 55 amper olmuş, 60 amper olmuş çok önemli değil. 3-5 amperden bir şey olmaz.

Genel olarak opel corsa’nın aküsünün değişiminde karşımıza çıkan olayları yazmaya çalıştık. Farklı durumlar söz konusu olabilir. Modele, motora göre amperler ve ölçüler değişiklik, göstermektedir. Tam bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazı altına yorum olarak aracınızın tam bilgisini yazarak bana sorabilirsiniz. Model, benzinli mi dizel mi, motoru, beygiri vs. vs.

 

Etiketler

recepozan

Kişisel blog yazıyorum

16 Yorum

 1. İyi günler sizin anlatımınıza göre opel meriva 1.3 dizel aracımın üzerinde 75 amper gm(varta) akü var. Bu aküyü 80 amper mutlu akü ile değiştirsem (aynı boyutlarda) sorun olmaz galiba.

  1. Volkan bey merhaba,

   Araç da start stop özelliği var mıdır ? Eğer var ise 60 amper agm akü almalısınız. Yoksa ise normal. Sistem o model de var gösteriyor.

 2. Merhaba 2011 model Corsa d 1.3 CDTI araç için 60 amper akü yeterli midir? Üzerinde orijinal aküsü var, 65 amper. Elektrikcilerden 60 diyen de var 72-74 diyen de var

  1. 72-74 amper akü 60 ampere göre 65 ampere göre daha büyüktür. Yerine sığarsa amper olarak sorun olmaz. Ancak bence gerek yok, 60 amper takın yeterlidir, Eğer Erzurum da yaşamıyorsanız. İkisi de olur yerine sığdıktan sonra ancak dediğim gibi hem fiyat farkı var hem kasa farkı.

   1. iyi günler 1998 model opel corse sivink araca kaç amper akü takmam gerekiyor hem gaz hem benzinli aracım aractaki akü iki yıllık nezaman değiştirmem gerekiyor öneriniz nedir

    1. 55 amper olan tip de var 66 amper olanda 72 olan da 60 amper olanda, bakmak lazım. Bunlardan aracınıza en yüksek amper olanı takmanız faydanıza olacaktır. Aracınızın aküsü ne zaman biterse o zaman değiştirmelisiniz. Sabit bir ömrü yok akülerin, kullanıma göre değişir.

 3. İyi günler aracım opel corsa 1.2 twingport (essentia). Aracımdaki aküde 12V 60Ah 540A EN yazıyor almak istediğim aküde ise 12V 60Ah 600A EN ve bir diğerinde 680 A EN yazıyor. Gözle bakınca Ebat olarak birbirine çok yakın duruyorlar. Son 540A EN veya 600A EN gibi bu değerler neti ifade ediyor acaba.

  1. ıyı gunler 60 amper akü de 680 a en yok benım bıldıgım ben hıc gormedım ne marka ? ebatlar aynıdır zaten 60 amperın ama sızın baktıgınız alcak kasa 60 amperse markası da ıyıyse ancak 680 olur. Marş gücünü ifade ediyor ne kadar yüksek olursa o kadar iyi.

 4. İyi akşamlar, aracım 2016 model 2017 çıkışlı 45 bin km de corsa otomatik 1.4 benzinli , marş esnası bayağı zorlamaya başladı üzerindeki 55 amper.değiştirmeyi düşünüyorum 60lık uyar mı ?
  1. akünün bakımı olur mu ?
  ki araç 3 yıllık erken değil mi

  1. Merhaba Mesut Bey, 60 amper olarak uyar ama kasa olarak yüksek kalır, alçak 60 amper alırsanız olur. Eskiden akülere bakım yapılıyordu ancak 5-6 yıldır aküleri tam bakımsız yapıyorlar. Kapalı yapıyorlar. Bu belirttiğiniz süre kişiye, kullanıma ve araca göre değişebilen bir şeydir. Aynı aracı başkası 5 yıl da aküsünü bitirirken bir başka kişi 3 yılda bitirebilir. Aracın şarz durumunu kontrol ettirin. Ayrıca start stoplu aküler ortalama 3 yıl gitmektedir. Aracınızda bu özellik var ise normaldir.

 5. Merhabalar. Opel Corsa 2016 1.4 benzinli aracıma hangi aküyü tavsiye edersiniz. Marka da tavsiye ederseniz sevinirim. Bir de 4 yılda bitmesi normal midir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Önceki yazıyı okuyun:
Fiat Ducato Aküsü Kaç Amper

Fiat Ducato aküsü kaç amper ondan bahsedelim. Öncelikle belirtelim ki en yeni model ducato araçlarda akünün yeri koltuğun yanında yer...

Kapat