CorsaOpel

Opel Corsa Aküsü Kaç Amper

Opel corsa aküsü genel olarak, alçak bir aküdür. Bir akünün amperinden önce bakmanız gereken olay, akünün ebatlarıdır. Çünkü alacağınız akü, yerine sığmayabilir, yüksek kalabilir veya oturmayabilir. O yüzden önce ebatlarını belirleyip, ondan sonra amperi kaç amper olmalı ona bakmalısınız.

Neden böyle diyorum çünkü, opeller biraz akü anlamında, normal araçlar kadar kolay değil. Çoğu opel marka aracın aküsü, alçak çıkar. Siz gözünüzle baktığınız da bir fark göremeyebilirsiniz eskisi ile yan yana koymadıkça fakat 1-1,5 cm bile olsa, genel de çoğu alçak aküdür. O yüzden opel corsa marka aracın aküsü 55 amperdir. 55 amper normal 60 ampere göre alçak bir aküdür. İlla 55 amper olmak zorunda değil ama alçak olmak durumunda. 60 amper alçak aküde olabilir. Normal 60 amper akü değil, alçak olmalı. Normal 60 amper takanlar da var, taktıklarımız da var fakat ben olması gerekeni söylüyorum burada.

Normal 60 amper takarsanız yüksek kalır, zaten çoğunda akü üzerinde bir tabla vardır. Yüksekliği biraz daha artırıyor bu durum. Bu durum da akünün, kaputa değmesi söz konusu olabiliyor. Tabi bakılır kurtarıyor ise takılabilir normal 60 amper. Ama normalde olması gereken, üzerinden çıkan ve normalde takılması gereken akü, opel corsa için ebat olarak alçak olacak. Sonrası 55 amper olmuş, 60 amper olmuş çok önemli değil. 3-5 amperden bir şey olmaz.

Genel olarak opel corsa’nın aküsünün değişiminde karşımıza çıkan olayları yazmaya çalıştık. Farklı durumlar söz konusu olabilir. Modele, motora göre amperler ve ölçüler değişiklik, göstermektedir. Tam bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazı altına yorum olarak aracınızın tam bilgisini yazarak bana sorabilirsiniz. Model, benzinli mi dizel mi, motoru, beygiri vs. vs.

 

Etiketler

Akücü

Kişisel blog yazıyorum

56 Yorum

 1. İyi günler sizin anlatımınıza göre opel meriva 1.3 dizel aracımın üzerinde 75 amper gm(varta) akü var. Bu aküyü 80 amper mutlu akü ile değiştirsem (aynı boyutlarda) sorun olmaz galiba.

  1. Volkan bey merhaba,

   Araç da start stop özelliği var mıdır ? Eğer var ise 60 amper agm akü almalısınız. Yoksa ise normal. Sistem o model de var gösteriyor.

 2. Merhaba 2011 model Corsa d 1.3 CDTI araç için 60 amper akü yeterli midir? Üzerinde orijinal aküsü var, 65 amper. Elektrikcilerden 60 diyen de var 72-74 diyen de var

  1. 72-74 amper akü 60 ampere göre 65 ampere göre daha büyüktür. Yerine sığarsa amper olarak sorun olmaz. Ancak bence gerek yok, 60 amper takın yeterlidir, Eğer Erzurum da yaşamıyorsanız. İkisi de olur yerine sığdıktan sonra ancak dediğim gibi hem fiyat farkı var hem kasa farkı.

   1. iyi günler 1998 model opel corse sivink araca kaç amper akü takmam gerekiyor hem gaz hem benzinli aracım aractaki akü iki yıllık nezaman değiştirmem gerekiyor öneriniz nedir

    1. 55 amper olan tip de var 66 amper olanda 72 olan da 60 amper olanda, bakmak lazım. Bunlardan aracınıza en yüksek amper olanı takmanız faydanıza olacaktır. Aracınızın aküsü ne zaman biterse o zaman değiştirmelisiniz. Sabit bir ömrü yok akülerin, kullanıma göre değişir.

  2. Opel korsa d Z1.3DJI veya diger serileri dizel araclar kızdırma bujileri gunduz farı vs kontağı açtığımızda bazı araclara gore amperi yuksek olmalı ideal akü 72 dir 80 amper alcak aku olursa uygundur fakat 60 amper akuyu bu araclara zayif goruyorum

   1. 72 veya 80 amper akü corsaya akü yerine sığmıyor Faruk bey. Bazı eski kasalara zorla 72 olabilir belki. Ben corsaya hiç 72 takmadım, kimse de şikayet dönüşü yapmadı.

 3. İyi günler aracım opel corsa 1.2 twingport (essentia). Aracımdaki aküde 12V 60Ah 540A EN yazıyor almak istediğim aküde ise 12V 60Ah 600A EN ve bir diğerinde 680 A EN yazıyor. Gözle bakınca Ebat olarak birbirine çok yakın duruyorlar. Son 540A EN veya 600A EN gibi bu değerler neti ifade ediyor acaba.

  1. ıyı gunler 60 amper akü de 680 a en yok benım bıldıgım ben hıc gormedım ne marka ? ebatlar aynıdır zaten 60 amperın ama sızın baktıgınız alcak kasa 60 amperse markası da ıyıyse ancak 680 olur. Marş gücünü ifade ediyor ne kadar yüksek olursa o kadar iyi.

 4. İyi akşamlar, aracım 2016 model 2017 çıkışlı 45 bin km de corsa otomatik 1.4 benzinli , marş esnası bayağı zorlamaya başladı üzerindeki 55 amper.değiştirmeyi düşünüyorum 60lık uyar mı ?
  1. akünün bakımı olur mu ?
  ki araç 3 yıllık erken değil mi

  1. Merhaba Mesut Bey, 60 amper olarak uyar ama kasa olarak yüksek kalır, alçak 60 amper alırsanız olur. Eskiden akülere bakım yapılıyordu ancak 5-6 yıldır aküleri tam bakımsız yapıyorlar. Kapalı yapıyorlar. Bu belirttiğiniz süre kişiye, kullanıma ve araca göre değişebilen bir şeydir. Aynı aracı başkası 5 yıl da aküsünü bitirirken bir başka kişi 3 yılda bitirebilir. Aracın şarz durumunu kontrol ettirin. Ayrıca start stoplu aküler ortalama 3 yıl gitmektedir. Aracınızda bu özellik var ise normaldir.

 5. Merhabalar. Opel Corsa 2016 1.4 benzinli aracıma hangi aküyü tavsiye edersiniz. Marka da tavsiye ederseniz sevinirim. Bir de 4 yılda bitmesi normal midir?

  1. kullanıma göre değişir. 4 yıl iyi bir süre şimdiki aküler için. bosch varta veya mutlu tavsiye edebilirim. Turbo akü de güçlü.

 6. Merhaba. Aracım 2012 Model Dizel 1.248 motor hacmi ve Opel Corsa Enjoy. Markayı unuttum akünün ama araca ekranlı müzik player taktırdıktan sonra akü çabuk bitti. Acaba etkisi var mı? Sonra yeni değiştim aküyü 1 yıl olmadan onda da sorun çıktı. Şimdi hangi tip marka alsam da sorunsuz çalışsa. Ya da ekranlı o müzik çaları satıp eski kendi teybini geri mi taktırsam? Araç daha 50binde.:( 2.kez akü değişti. Bu 3 olacak.

  1. Merhaba burcu hanım, player ın etkisi olabilir ancak bunu bu şekilde tespit edemezsiniz. Belki zamanı gelmiştir. Bazı müzik sistemlerinin aküye etki ettiğini biliyoruz abartılı olanların. Aracınızın şarzında sorun olabilir. Varta güzeldir marka olarak. 2 normal de 3 fazla olmuş 8 yıl da. Normal de ilk akü uzun gider. Dediğim gibi bulunduğunuz yer de sağlam bir test yaptırın. Sorununuzu ustanıza anlatın, gerekli kontrolleri sağlayarak size bir fikir verecektir.

 7. Selam 2003 1.7 dti diesel için 74A taktırdım 6 sene önce. Şimde gene değişeceğim ancak bu akü yüksek su gider plastiğini kastırarak takılmış. bununda orjinali 55 ampermi?

  1. Yüksek kalıyorsa alçak 72 amperler var ondan takabilirsiniz veya 66 amper mutlu var oda yine alçak basık akü, corsa aküsüdür. 66 olması aldatmasın marş gücü yüksektir. Yeterlidir. Evet ilk akü 55 amper çıkıyor ama 66 takmanızda veya alçak 72 takmanızda sonrasında sorun olmuyor.

 8. Merhaba, 2016 Opel Corsa Benzin+ LPG li aracıma hangi aküyü tavsiye edersiniz? Bir de serviste birkaç ay sonra akü bitebilir dediler. Bitmeden akü değiştimek uygun mudur? Teşekkür ederim.

  1. 66 amper mutlu veya 72 amper varta alabilirsiniz. Bunlar alçak akülerdir. Sizin aracınız için daha uygundur. Start stop lu yeni araçlar da akü ömrü 3 yıl kadar oluyor. Start stop yoksa da kullanıma bağlı olarak 3-4 yıl içinde de bitebilir. Belli olmuyor ki 9 yıl kullananda oluyor ilk aküyü araca ve size bağlı. Bitmeden akü değiştirebilirsiniz bu aracınız için sorun teşkil etmez, ancak sizin cebiniz için bir sorun teşkil edebilir :).

 9. Merhabalar;

  Aracım 2006 Corsa 1.3 Cdti Essentia diye geçiyor, şuan araç üstünde hangisi olduğunu bilemiyorum ancak negatif kutuptan kaportaya tosuyor ve kasislerde sallandığından negatif baş sürekli gevşiyor bu sebeple akü bitti çalıştıramadım daha öncesinde. Dünde marşlamaya çalıştığımda ses çıkarttı, iç konsol ışıkları sönmedi ama azaldı sorduğum kişiler aküden olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi.
  Aracıma uygun akü önermeniz mümkün müdür, Mutlu ya da Hügel fark eder mi

  1. Merhaba, Aracınıza alçak akü alın Melis hanım, böylelikle kaporta ile arasında mesafe olsun. Aynı amper olup da 2 cm daha alçak olanları oluyor. Varta E43 gibi veya mutlu da 66 amper var bunları tercih edin. Mutlu hugelden daha kaliteli, İncinin ikinci markası hugel. Bu da kötü değildir ancak mutlu daha iyidir. Ayrıca kutupbaşlarının iyice sıkıldığından emin olun, sorun var ise kutup başını değiştirin veya yerine tam oturtulmasını isteyin. Böylece tüm sorunlarınız ortadan kalkmış olur. Geçmiş olsun.

 10. Merhaba, sıfır aldığım 2012 1.3cdti 90 beygir corsa enjoy stop start aracımın aküsünü 9 yıl oldu daha hiç değiştirmedim. İzmir’de oturuyorum. Sabahları çalışırken hiç sorun yaşamıyorum, basar basmaz çalışıyor. Ancak bazen arka kapı kilitlenmekte sorun yapıyor. Stop-start da çoğu zaman çalışmıyor bu durumlar akü azalmasından kaynaklanabilir mi? Ölçtürdüm daha idare eder demişlerdi. Acaba bir bu kadar daha uzun süre kullanabileceğim hangi kaliteli marka ve kaç amper akü almalıyım?

  1. merhaba, Maşallah diyelim, nazar değmesin, normal de start stop özellikli akü ömürleri 3-4 sene oluyor. Kilidi bilmem ancak, start stop özelliği aküden yapıyor, değiştirince 50 km gittikten sonra düzeliyor. Bence bundan sonra hangi marka alırsanız alın, artık 9 yıl gitmeyecektir. Genellikle fabrika ilk çıkış aküleri o şekilde oluyor. İyi bir şey olsun dersen varta alabilirsiniz. Bu arada sizin araca katalog start stop özelliği göstermedi. Var ise alçak tip 72 efb veya agm akü almalısınız. Efb ise efb agm ise agm. Üstünde yazar.

 11. merhaba, aracım eco flex 1.3 motor 95 HP 2013 model Opel corsa.ne akü alacağım acaba? fabrika çıkışında orginal opel akü kaçlık oluyor bilen yazarsa sevinirim

 12. Kolay gelsin

  Aracım Mercedes 2013 1.6 C 180 w204 Amg akü değişimi için neyi önerirsiniz bu araçta iki tane akü var. Kaputta birde bagaj da değiştirirken ikisini de mi değiştirmek gerekiyor ?
  Hangi marka kaç Amper ?
  İyi günler

 13. arabam 2014 model opel corsa d 1.3 cdti start stop sistemi son zamanlarda çalışmıyordu araba çalışıyordu sorunsuz. üstündeki ilk akü 8 yıllık değişmedi. şu anda marş basıyor araba çalışmıyor bu durumda sorun aküden mi kaynaklıdır ve nasıl bir akü uygundur tşkler.

 14. Merhaba aracım Opel Corsa 1.3 dizel manuel üzerindeki akü energizer 72Ah bitik halde. Yeni akü araştırıyorum ilk önceliğim mutlu inci veya yine energizer sizce ne almalıyım ya da 60 Ah alsam sorun olur mu? Konum Ankara kış şartlarında sabahları artık 2 ve ya 3 marşta çalışıyor.

 15. Mrh. Aracımız Opel corsa 1.4 2008 model. Marka olarak hangi aküyü önerirsiniz. Tşk.

 16. 2000model 1.5 eco Opel korsam var.Akünün zayıf yada kalitesiz olması ısıtma bujilerinin sık sık yanmasına neden olabilirmi.ideal olarak hangi akü takmalıyım.

  1. ılk defa duydum o sorunu, sanmıyorum, varta veya bosch alın onlardan daha ıyısı yok sonucda, sorun devam ederse konu baska seydendır gormeden bakmadan burdan yazarak anlasılacak bır konu degıl

 17. Merhaba.
  Aracım 2012 corsa d 1.3 ctdi 75 bg
  60 amper varta akü aldım. Kızdırma bujileri de yeni değişti. Soğuk havalarda zor çalışıyor. Aküyü mu yanlış aldım acaba. 72 amper varta taksam araca zararı olur mu. Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler

 18. Merhaba, 2014 Opel Corsa 1.2 Enjoy araç sahibiyim. Orjinal aküsü olan Varta markasını tercih etmek istiyorum. Ama Vartanın sitesinde araç için önerdiği c30 54ah silver dynamic modelini bulamadım. Bu konuda görüşünüzü rica ediyprum ve,
  Varta,Bosch ve mutlu markaları özelinde hangi modelleri alabilirim?

 19. Opel corsa 1.4 enjoy 2017model start stop yok hangi marka akü kaç amper olması lazım

 20. Opei corsa 1995 model gsi 1.6 motor 16 walf tek kapı nasıl bir akü takmam lazım

 21. Merhana 2019 model oper corsa essentia aracimin akusu bitti kac amper oldugunu da bilmiyorum elektrikci akusu kucuk biraz buyugunden alin dedi sizce hamgi marka ve kac amper almaliyim

 22. Merhaba aracım opel corsa 1.2 essentia benzinli 2004 model hangi aküyü almam gerekiyor.

 23. Merhabalar, aracım 2005 model corsa 1.3 dizel. 2015 yılından beri inci marka akü var üzerinde. Akımını bilmiyorum, hala marş basması vs. güzel gidiyor. Eylül ayında 8 senesi dolacak akünün. Bunda aracımın sık sık kullanılmasının payı vardır elbette fakat bu kış için sorun çıkabilir endişesi ile aküyü değiştirmek istiyorum. Size bu konuda danışmak istedim. Ne önerirsiniz? Kolay gelsin, iyi çalışmalar…

 24. Aracım 2013 corsa d 95 BG eco flex, start stop var..
  Üzerindeki akü varta E39, 70 Ahp..
  Sanırım E39 lar artık A7 olarak yenisi ile anılıyor.. Teknik özellikleri aynı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı