AkülerOpel

Opel Combo Aracımın Aküsü Kaç Amper

Merhaba sevgili ziyaretçilerim. Opel marka araçların genelinde, daha önceden farklı bir akü takılmadıysa alçak tip aküler çıkar. İstisnalar olabilir ancak az önce de belirttiğim üzere genel olarak alçak tip aküler çıkar. Normal standart akülerden 1,5 santim daha alçak olur. Ford ve Opel marka araçlarda bu şekildedir. Normal standart akü ölçüleri 60 amperden örnek vermek gerekirse, 242*175*190 mm. iken, bu araçlara takılması gereken 60 amper akünün ölçüleri ise, 242*175*175 mm. olarak karşımıza çıkmaktadır.

Normal Yükseklikteki Akü Takılamaz Mı ?

Normal de alçak olmasına rağmen, daha sonrasında standart yükseklikteki akü takan araçlar mevcut. Bunların sayısı az değil. Genel olarak bulamadıkları için veya fiyatları alçak akülere göre daha uygun olduğundan, standart yükseklikteki aküyü tercih edenlerin sayısı epey fazla. Bana soracak olursanız, kataloglarda her ne kadar alçak tip akü olması gerektiğini söylese de veya yetkili opel servisine gittiğiniz de (Yetkili servisler de akü daha pahalıdır) size alçak akü takacak olsalar da yerine sığdığı sürece bir problem olmayacaktır.

Yükseklikten dolayı yerine sabitlenememe sorunu yaşamayacaksanız veya aküyü yerine taktığınız da herhangi bir yere değmeyecekse sorun olacağını düşünmüyorum. Çok fazla araçta görüyorum çünkü, o şekilde kullanıyorlar. Önemli olan yerinde sabit bir şekilde başka yere değmeden durması akünün. Alçak olmasının fiziki boyutundan başka bir önemi bulunmamaktadır. Her ikisi de 60 amperdir sadece kasası yüksek veya alçaktır. Akü sağa sola oynamayacaksa, kaputa veya herhangi bir yere değmeyecekse, yerine oturtulduktan sonra, bir sorun olmayacaktır. Yeterki herhangi bir yerle temas etmesin takılan akü. Bir yere değerse şase yapabilir, yangın bile çıkartabilir.

Opel Combonun aküsünü markalara göre yazacağım sizlere, çünkü her marka da amperler değişiklik gösteriyor. Ayrıca modeline göre, motor gücüne göre, hatta bazı araçlarda beygirine göre bile karşımıza farklı bir amper çıkabilmektedir. Genel olarak 60 ve 72 amper sığarsa işinizi görecektir. 72 amper akünün kasası 60 amper aküye göre daha büyüktür, bundan dolayı sığarsa diyorum. Ayrıca start stop olan araçlarda standart akü alamazsınız. EFB veya AGM akü almanız gerekmektedir.

Mutlu olarak 55 amper alçak aküdür. EN gücü mutlu akünün yüksektir ancak burada amper düşük olacaktır. Ucuz markanın 60 amperindense mutlunun 55 amperi daha iyidir diye düşünüyorum.

Yiğit olarak 60 amper alçak olabilir.

Yine yiğit marka olarak 66 amper de olabilir.

60 alçak bosch olabilir.

66 amper mutlu takılabilir. Bu akünün amperi 60 ampere göre daha yüksek ve güçlüdür, alçaktır ancak fiyatı standart aküye göre fazladır.

70 alçak bosch olabilir.

70 alçak varta olabilir.

72 amper alçak aküler var onlardan takılabilir.

Aracınıza uyuyorsa normal 60-72 amperlerden de takabilirsiniz. Yukarıda yazdığım açıklamayı okuyun tabi ki. Yerine sığması veya başka yerlerle temas etmemesi durumunda tercih edilebilir.

Görüldüğü üzere markalara göre amperler de değişiklik olabiliyor, hangisini seçerseniz seçin, bütçenize göre. Tabi ki 70 amperler 60 amperlere göre daha pahalı olacaktır. Akücü kardeşim sen olsan ne takarsın diyecek olursanız, param varsa 72 alçak bosch, varta veya 66 amper mutlu akü takarım. Bütçe kısıtlı ise ya iyi markanın düşük amperini takarım yada ucuz marka alacaksam, amperini yüksek alırım. Son olarak bu aracın aküsünü takarken camın önünde yer alan siyah bakaliti çıkarmalısınız yoksa aküyü yerine oturtamazsınız. Bu bakaliti çıkartırken çok dikkatli olunması gerekiyor yoksa kırılabilir.

Etiketler

Akücü

Kişisel blog yazıyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı