Anasayfa

Akü Ne Zaman Değiştirilmeli?

Akü Ne Zaman Değiştirilmeli?

Aküler aracımızı çalıştırmak istediğimiz anda marş motorundaki gücün aracımızın motorunun start alması için iletilmesinde görevlidir. Motor çalıştığı anda akünün işlevi bitmiştir. Bu sebeple aracımızı kullanabilmemiz için akünün işlevi ve önemi mühimdir.

Akülerin ömürleri 4-5 yıl olarak kabul edilir. Garanti kapsamları ise 2 yıldır.

Akülerin eskimekte olduğunu marşa bastığımızda geçen süreden ve marş motorunun çıkardığı sesten anlayabiliriz. Kontağı çevirdiğimizde uzun süre motorun çalışmaması ve cansız bir ses gelmesi akünün zayıfladığına delalet eder.

Bir ampermetre vasıtasıyla da akünün ömrü gözlemlenebilir. Ampermetre aracın aküsüne bağlandığında akünün amper değeri şarj olup olmadığını ve yaklaşık kaç yıl ömrü kaldığını gösterir.

Ampermetrenin iki ucu vardır. Siyah ve kırmızı. Siyah uç akünün eksi kutbuna, kırmızı uç ise artı kutbuna bağlanır. Daha sonra akünün amper değeri cihaza girilir. Artik ampermetre test etmeye hazırdır ve birkaç saniye içinde sonucu gösterir. Yeşil ışık, okey vb. Bir işaret veriyorsa akümüzü bir kaç yıl daha kullanabiliriz.

Aküler araçlarımızın güç kaynağı olduğu için kusursuz bir sürüş keyfi için bakımlarda aküye de gerekli ehemmiyeti göstermek şarttır.

Etiketler

Akücü

Kişisel blog yazıyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı