Anasayfa

Hangi Otomotiv Markası Hangi Marka Akü Kullanıyor?

Hangi Otomotiv Markası Hangi Marka Akü Kullanıyor

Öncelikle şunu belirtelim ki benim bildiğim kadarıyla örnek vermek gerekirse diyelim ki ford marka bir aracınız var. Aküsü üzerinde ford etiketi var mesela. Bu akünün markası ford değildir, öncelikle buna bir açıklık getirelim. bazı insanlar, araç markalarının akü ürettiğini sanmakta. Ford marka bir akü yoktur. Ford markası olsun, renault markası olsun, hangi marka olursa olsun, otomotiv firmaları akü üretmezler. O sene veya o dönem için bir akü firması ile anlaşırlar ve akülerini oraya yaptırtarak, akülerin üzerine kendi araç markalarının basılmasını isterler veya kendileri basarlar. Atıyorum ford 5 yıldır x markasına yaptırıyor olabilir ama seneye de aynı yere yaptıracak diye bir şey söz konusu değil. Anlaşmaya bağlı hangisi ile anlaştı ise o dönem hangisi kendisine daha mantıklı geldi ise o firma ile anlaşma yapılır ve aküler o firmalara yaptırılır.

Renault otomotiv markası fiam aküye yaptırıyordu, değişti mi bilmiyorum. Sonuç olarak ne olursa olsun Hangi Otomotiv Markası Hangi Marka Akü Kullanıyor olmasının bir anlamı yok. Çünkü sabit bir şey değil bu. Sürekli değişebilen bir şey. Bu sorunun cevabı A olmuş B olmuş neyi değiştirir. Şu anda bir marka söylesem bile sizin aracınız o marka model mi bakalım? Ne demek istediğimi anlatabildim mi? O yüzden bu konuya çok takılmayın.

He ama şöyle de bir durum var. örnek vermek gerekirse renault markası fiam aküye yaptırıyor dedik ya aracın sıfırken üstünde çıkan fiam akü ile akün bitince senin aldığın fiam akü arasında ömür açısından farklar olabiliyor, bu size tuhaf gelmesin. Araçların üzerilerindeki  ilk aküleri her zaman daha uzun gider daha sonra aynı markayı almış olsanız bile. O yüzden de yine aynı yere geliyoruz, hangi otomotiv markası hangi marka aküyü kullanıyorun bir önemi kalmıyor.

 

Etiketler

Akücü

Kişisel blog yazıyorum

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Akü üzerinde araç üreticisinin istediği bilgiler yer alır ancak aynı zamanda etiket üzerinde mutlaka üretici firmanın ismi de küçük puntolarla yer alır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı