AnasayfaKiaVenga

Kia Venga Aküsü Kaç Amper

Merhabalar dogruaku.com takipçileri. Yeni bir araçla karşınızdayım. Bu günkü aracımız kia venga. Kia venga aküsü kaç amper bu yazıyı sonuna kadar okursanız eğer detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle belirtmek isterim ki aracınızın aküleri yerine başka aküler, başka amperler takılabilir. İşinizi de görebilir ama benim bu blogda yazdıklarım, olması gerekenidir. He ben A derim siz B takarsınız o sizin bileceğiniz iş. Araçların aküleri, amperleri ve ebatları, araç modeline, motoruna, beygirine, benzinli mi dizel mi olup olmadığına göre değişiklik göstermektedir. Özellikle yeni model araçlarda aküler gittikçe detaylı bir hale gelmektedir.

kia-venga-tampon

Yakın zamanda bir tane kia venga’ya akü taktım. Kia venganın aküsünün amperi 12 volt 70 amperdi. Resimlerden de anlaşıldığı üzere sıva üstü bir aküdür. Yani akünün kutup başları, akünün bittiği yerden sonra gelmektedir. Dikkat ettiyseniz eğer 60 amper akülerde kutup başları akünün köşelerinden iç kısımlara doğru biraz daha gömülüdür. Yani yukarıdan baktığınızda akünün bittiği yerden değil de kutuplar için kare kare yerler ayrılmıştır oradan başlar. Kutup başları 60 amper akülerde gömülmüş vaziyettedir. Neden bu konunun üstüne basa basa anlatıyorum, çünkü bunun yerine 60 amper akü olmaz mı diye sorular gelebilme ihtimaline karşılık detaylı bir şekilde yazmaya özen gösteriyorum.

Peki bu olay sizin için amperin dışında neden önemli?
70 amper akü dediğim gibi sıva üstü bir aküdür. Yukarıdaki yazı içindeki linklere veya aşağıdaki linklere ayrı ayrı tıklarsanız 60 amper ile 70 amper arasındaki farkı resimden anlayabilirsiniz. Görerek anlamak, bilmeyen insanlar için daha kolay olacaktır. Bu aracın kutup başları sıva üstü aküler için tasarlanmıştır. Kutup başları biraz serttir diğer araçlara göre. Kutup başını bükme, aşağı doğru eyme şansı diğer akü kutup başlarına göre daha zordur. Ama 70 amper akü alırsanız kutup başları cuk diye oturur. Zaten kutup başlarına baktığınız da L şeklinde bir dökümdür. Eksi kutup başı neyse de artı kutup başını bükmemek lazım. Gördüğünüz gibi Artı kutup başı kapaklı olan yani köşeli bir şekilde ve aküyü üstten tam olarak öpmüş durumda.

kia-venga-akü-kaç-amper

Bu akünün sökülüp takılması biraz zordur. Yerinden zor çıkar. Arkadan kastırarak çıkartmanız lazım. Dediğim gibi bu araca 70 amper akü takmalısınız. Kia venga’da 7 tip araç seçeneği mevcut. Aşağıda yazdığım tiplerinde 60 amper akü çıkmakta. Onun dışındakilerin hepsinde 70 amper akü çıkmaktadır. 

 

Etiketler

Akücü

Kişisel blog yazıyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı