Opel corsa aküsü genel olarak, alçak bir aküdür. Bir akünün amperinden önce bakmanız gereken olay, akünün ebatlarıdır. Çünkü alacağınız akü, yerine sığmayabilir, yüksek kalabilir veya oturmayabilir. O yüzden önce ebatlarını belirleyip, ondan sonra amperi kaç amper olmalı ona bakmalısınız.

Neden böyle diyorum çünkü, opeller biraz akü anlamında, normal araçlar kadar kolay değil. Çoğu opel marka aracın aküsü, alçak çıkar. Siz gözünüzle baktığınız da bir fark göremeyebilirsiniz eskisi ile yan yana koymadıkça fakat 1-1,5 cm bile olsa, genel de çoğu alçak aküdür. O yüzden opel corsa marka aracın aküsü 55 amperdir. 55 amper normal 60 ampere göre alçak bir aküdür. İlla 55 amper olmak zorunda değil ama alçak olmak durumunda. 60 amper alçak aküde olabilir. Normal 60 amper akü değil, alçak olmalı. Normal 60 amper takanlar da var, taktıklarımız da var fakat ben olması gerekeni söylüyorum burada.

Normal 60 amper takarsanız yüksek kalır, zaten çoğunda akü üzerinde bir tabla vardır. Yüksekliği biraz daha artırıyor bu durum. Bu durum da akünün, kaputa değmesi söz konusu olabiliyor. Tabi bakılır kurtarıyor ise takılabilir normal 60 amper. Ama normalde olması gereken, üzerinden çıkan ve normalde takılması gereken akü, opel corsa için ebat olarak alçak olacak. Sonrası 55 amper olmuş, 60 amper olmuş çok önemli değil. 3-5 amperden bir şey olmaz.

Genel olarak opel corsa’nın aküsünün değişiminde karşımıza çıkan olayları yazmaya çalıştık. Farklı durumlar söz konusu olabilir. Modele, motora göre amperler ve ölçüler değişiklik, göstermektedir. Tam bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazı altına yorum olarak aracınızın tam bilgisini yazarak bana sorabilirsiniz. Model, benzinli mi dizel mi, motoru, beygiri vs. vs.

 

Yazar
Yazar
Kişisel blog yazıyorum

Önceki Yazı:Fiat Ducato Aküsü Kaç Amper

Sonraki Yazı:Bmw 1.16 Aküsü Kaç Amper

Benzer Yazılar
Yorumlar
4 Yorum
 1. Yazar
  Önder

  İyi günler sizin anlatımınıza göre opel meriva 1.3 dizel aracımın üzerinde 75 amper gm(varta) akü var. Bu aküyü 80 amper mutlu akü ile değiştirsem (aynı boyutlarda) sorun olmaz galiba.

  • Yazar

   size de. Olmaz ancak aynı boyutlar 80 amper akü bulamazsınız. 80 amper akü ebatları farklıdır. 5 amper için sorun olmaz.

 2. Yazar
  Volkan erdağ

  Merhaba.2015 1.4 benzinli opel corsa aküsü ne almalıyım teşekkürler.

  • Yazar

   Volkan bey merhaba,

   Araç da start stop özelliği var mıdır ? Eğer var ise 60 amper agm akü almalısınız. Yoksa ise normal. Sistem o model de var gösteriyor.

Bir yorum yazın

*