Anasayfa

Akü Fiyatları

Akü fiyatları düz mantık değildir.

Ne demek bu şu demek ;

Mesela bazı insanlar der ki ya 60 amper akü, 130 lira 50 amper akü nasıl 150 lira olur veya işte 45 amper akü nasıl 140 lira olur? 60 amper akü daha pahalı olması gerekirken sen 45 dar aküye daha çok diyorsun diyorlar. Akü fiyatları böyle düz mantık değildir. Yani 60 amper 130 lira ise 45 amper akü, amperi daha az olduğu için 100 lira olması beklenmemelidir. Bu düşünceyi kafamızdan atalım lütfen.

Fark ettiniz mi bebek ayakkabıları daha pahalıdır, normal büyük erkek ayakkabılarına göre. Hiç kimse gidip, o mağazalara ya kardeşim ben 42 numara giyiyorum, 70 lira ayakkabı, ufacıcık çocuk ayakkabısı nasıl 60 lira veya 70 lira olur demiyor. Bebek ayakkabısı 42 numara ayakkabının 4’te biridir neredeyse belki 5’te biri. 70 lira bölü 5 bebek ayakkabısı 14 liramı oluyor? Hayır elbette yani çoğu şeyde olduğu gibi akülerde de fiyat mantığı bu şekilde ilerlememektedir. Hatta bir örnek daha veriyim sizlere, kola alırız kutu kolaya 2 lira veririz veya 1,75 neyse ama 2 litre kola 2,5 liradır. Halbuki o 2,5 litre koladan kaç kutu kola çıkar, bu kutu kolanın fiyatı 0,50 olması lazım diyor muyuz tabi ki hayır, alıyoruz içiyoruz değil mi?

Kısaca mantığı şöyle anlatmak gerekirse, 60 amper aküler, en çok üretilen ve tüketilen ebatlardır ve amperlerdir. Çok üretilip, çok tüketildiği için fiyatları daha makuldür. Şöyle düşünün adam 1000 tane 60 amper akü üretiyor satıyor para kazanıyor. Ama 45 dar aküden veya 50 amper kare aküden 100 tane veya 50 tane üretiyor. Bu aküler daha az satıldığı için, maliyetleri kurtarmak için, bu akülerin kâr marjları daha yüksek olur. Dikkat ederseniz çoğu marka her ebat ve amper akü üretimi yapmazlar, sadece en çok talep olanları üretirler sebeplerinden bir tanesi de budur işte. 60 amper kârı az da olsa çok satıldığı için, sürümden kazanma şanşı ve maliyetleri kurtarma şansı vardır. Ayrıca rekabet vardır. Müşteriler 60 amper akü fiyatlarına göre kıyaslama yaptıkları için ve 60 amper akü de rekabet olduğu için, fiyatlar dibe iner. Mantık bu. Nasıl turkcell, bir paket çıkartıyor aylık 39 lira diyor da daha sonra avea da çıkartıyor rekabet etmek için bu şekilde düşünebilirsiniz.

Sonuç olarak yukarıda yazığım sebeplerden dolayı, akülerin fiyat kıyaslamasını yaparken, 60 amper bu kadar ise 45 amper bu kadar olmalı, bu kadar olur diye bir kıyaslama yapmaktan kaçınmanızı tavsiye ederim. Farklı ebatlardaki, farklı ölçülerdeki akülerin fiyatları farklıdır. Çünkü bunlar özel sınıf akülerdir.

Ayrıca 60 amper akü fiyatlarını görmek için aşağıdaki linki tıklayın.

60 Amper Akü Fiyatları

Etiketler

Akücü

Kişisel blog yazıyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı