Anasayfa

En İyi Akü Markası Ve Ömrü

Evet başka bir zor soru ile karşı karşıyayız. Zor diyorum çünkü bu sorunun net bir cevabı bana göre bulunmamakta, fakat internette çok sık sorulan sorulardan biri olduğundan yazmak istedim bu konudaki düşüncelerimi. Anlattığımda siz de hak vereceksiniz bana. Bu arada ben bu işle uğraşan biriyim, bu konuda da bilgi sahibi olmanızı isterim. Çünkü bu yazıyı yazanın yoldan geçen biri olması farklı bir durum, bu işle uğraşan birinin, tecrübelerini yazıyor olması farklı bir durum takdir edersiniz ki.

En İyi Akü Markası Ve Ömrü

Bu sorunun net bir cevabı yok bana göre. Çünkü bir akünün ömrü, araca göre, modeline göre, elektrik tesisatının durumuna göre, iklime göre, kullanan kişiye göre, akünün yeni tarihli akü olup olmadığına göre farklılık gösterir. Adam var farları, teybi, her şeyi çalıştırtırdıkdan sonra marşa basan, adam var bunun bilincinde olup ona göre davranan. Soğuk yerlerde farklı, sıcak iklimde farklı. Aracın tesisatı eskimiştir, eskisi kadar iletkenliğini kaybetmiştir veya araçta tam anlamıyla görevini yerine getirmeyen parçalar mevcuttur örneğin, kömürleri olsun, konjektör olsun, kollektör olsun, marş motorunda olan sorunlar olsun veya dinamoda olan sorunlar olsun bunlar hep etken. Yani süper bir marka alırsın, bir bakmışsın bir yıl gitmiş, ucuz bir mal almışsın aracın iyidir, düzgün kullanmışsındır 3 yıl gitmiş, o yüzden net bir cevabı yok bu sorunun aslında. Bilindik markaları almak tabi ki en mantıklısı.

Yani şu marka aküyü al 7 sene gider diye bir şey söz konusu değil. Biliyorsunuz en bilindik bir teknoloji marketinden televizyon alsak ve bu televizyon da bilindik çok kaliteli bir televizyon olsa bile ara sıra arızalısı bize denk gelebilmekte ve sorunlar yaşanabilmekte, kul yapısı neticede her şey. Bazı sorunlar çıkabilir ve bu sorun da size denk gelebilir o bu markanın kötü olduğu anlamına gelmez elbette. Aküde de mantık bu şekildedir. En bilindik markayı alırsın 3 sene gider, hiç duyulmadık bir markayı alırsın 5 sene gider. Yukarıda saydığım etkenlerin dışında biraz da şans lazım sanırım 🙂

Ben 11 sene giden akü de gördüm, 1 sene giden akü de. Bir kere her şeyden önce, kim ne derse desin. Aracı sıfır aldınız ve akü diyelim ki 7 sene gitti. Hangi markayı takarsan tak bana göre daha uzun gitme ihtimali de var ama genelde bana aracın üzerinde olan akü var ya ilk aldığınızda fabrikadan çıktığı haldeki aküsü kadar, sonradan istediğin markayı takarsan tak bana göre hiç bir zaman o ilk akü kadar gitmiyor. O fabrikalarda sonuç da akü üretmiyor, o yıl anlaşmış olduğu firmaya akü siparişi veriyor ve üzerine kendi otomotiv markasının amblemini basıyor. Çoğu insan x otomotiv markasında akü var sanıyor. Halbuki o akü, x marka bir akü firmasına yaptırılmış durumda. Daha sonradan da aynı şekilde o markanın hangi marka olduğunu tespit edip, ondan bile alsanız, o ilk akü gibi olmuyor. Bence o ilk aküyü ona göre, o otomotiv firmasına göre, özel isteklerine göre üretiyorlar ve otomotiv firması da markası zede almasın diye, hiç bir masraftan kaçınmıyor ve çok sağlam bir akü yaptırıyor ana sebebi bu bence. Sonuç da bilindik bir akü markası da olsa daha sonradan aldığın akü, bir piyasa var akü piyasası, o piyasa da bir rekabet var. O da ister süper bir akü üretsin satsın ama o zaman fiyatı yüksek kalır ve pahalıcı olur veya akü diğer markalar kadar satamadığı için, marka yakın bir zaman da kepenk kapatmayla karşı karşıya kalabilir. Bu durumu düşündüğünüz de, rekabeti düşündüğünüz de siz de hak verirsiniz ki, maliyetler de göz önünde bulundurularak akü üretimi de yapılıyordur bence. Yani demek istediğim 60 amper akü ama bir 100 liraya mal edilen 60 amper akü var bir de 150 liraya mal edilen 60 amper akü var ikisi de aynı olabilir mi sizce ? Ama kaliteli mal üretmek rekabet olan piyasalarda yürek ister. Çünkü adamın 100 liraya ürettiği aküyü 120 liraya sattığını düşündüğünüz de 150 liraya mal eden marka 120 liraya satabilir mi ? Mümkün değil. Hatta ve hatta sırf rekabet edebilmek için, bazı bilindik akü firmaları, rekabet edebilmek için, ikini bir marka akü üretimi yapmakta. Aynı fabrikadan çıkan iki farklı marka akülerin olduğunu biliyorsunuzdur. Örnek vermek gerekirse mesela mutlu akü ile çelik akü aynı fabrikadan çıkar. Baktığınızda da tasarımlarına varana kadar, akünün dış kısmı birebir benzerlik göstermektedir. Sadece etiketleri farklıdır. Neden daha ucuza satan firmalar ile rekabet edebilmek için. Nasıl Renault- Dacia var, nasıl Vestel – Regal var anlatabiliyor muyum ?

Çok fazla reklam yapamayan bazı akü markalarının da hakkını yememek lazım. Reklam yapmak ile yapmamak arasında çok fark var biliyorsunuz. Bizim ülkemizde 10 liralık ayakkabıları, reklamlar sayesinde son 200, son 200 diye diye 59-69 liraya satmak mümkün. Bu bağlamda bütçelerinde reklama yer ayıramayan, aslında kaliteli olan bazı akü markalarının da hakkını teslim etmek lazım. Bizim insanımız reklamı çok yapılan, bir ürünü, bir markayı her zaman oooo o çok iyi. Abi şu yok mu derler biliyorsunuz. Paranızı sokağa atmamak için bazen de esnafa ve bayiye veya bu işle uğraşan bazı insanlara da kulak vermek sizin yararınıza olacaktır. Sonuçta onlar, sattıkları aküden gelen, şikâyetleri bilen konumundalar.

Sonuç olarak bu sorunun cevabı yukarıdaki, makalemde gizli, biraz şans, biraz kullanım, biraz iklim, biraz aracınız.

Recep sence en iyi akü markası nedir? Bir sıralama yapman gerekirse nasıl bir sıralama yaparsın diyecek olursanız, kendi görüşümü şu şekilde sıralayabilirim.

1-) Varta Akü

2-) Bosch Akü

3-) Mutlu Akü

4-) İnci Akü

5-) Çelik Akü

6-) Boss Akü

7-) Fiam Akü

8 -) Ac Delco Akü

9-) Yuasa Akü

10-) Delphi Akü

11-) Yiğit Akü

12-) Esan Akü

13-) Haze Akü

 

Haze Akü genel de motosiklet aküsü ile ilgilenmek de ve üretmektedir. Benim fikrim bu arkadaşlar, benim gözlemlediğim bu. Sizin fikriniz ayrı olur, başkasının fikri ayrı olur bilemem, bu sıralama akü işi ile uğraşan birinin sıralamasıdır. Bende tüm markalar var o yüzden satmak için öyle diyo diye düşünmenize gerek de yok sanırım 🙂 saygılar.

 

 

 

Akücü

Kişisel blog yazıyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı