CityHonda

Honda City Aküsü Kaç Amper

Bu aracın aküsü hakkında bu kadar detaylı yazı bulamayacağınızı düşünüyorum açıkçası, her şeyi en bilmeyen insan profiline göre anlatmaya çalıştım. Sonuna kadar okumanız yararınıza olacaktır. Honda City’nin Aküsü 12 Volt 42 Amperdir. 42 amper akü normal 60 amper aküler gibi değildir. Dar, ince, ufak bir aküdür. Farklı bir aküdür.  Bu araca bu amperde demiyorum ama bu ebatın dışında bir akü sığdıramazsınız. Akünün koyulduğu yer ufaktır, tam bu aküye göre bir yer ayrılmıştır bu araçta.

Aracınıza akü alırken amperi de önemli elbet ama öncelikle akünün ebadı doğru olarak tespit edilmelidir. Yoksa 5 amper yukarı olmuş, aşağı olmuş o kadar önemli değil. Tabi önemli olan araçlar da var ama bu araç için önemli değil. Zaten amper dediğiniz şey akünün markasına göre de değişiyor. Örneğin aracınıza akü alacaksınız, mutlu akü‘de 55 amperken, bosch markasında 60 amper olabiliyor. Yani markalar arası amper değişiklikleri olabiliyor. O yüzden öncelikle önemli olan alacağınız akünün ebatlarıdır.

Aküsünün yeri çok ufaktır. Ancak bu akünün sığacağı kadar yer var. Bu araçta bir kaç tip çıkabiliyor. Çok özellikli ve diğer akülere göre farklı bir aküdür. Özelliğinden kastım, güçlü bir akü olması değil, farklı ebatlarda olmasıdır. Aküyü gördüğünüzde bu aracı bu mu çalıştırıyor diyeceksiniz.

honda-city-aku1Yukarıda anlattıklarımın dışında bu akünün kutup başları ince ve kalın kutup olmak üzere 2’ye ayrılır. Ebatı, amperi her şeyi aynı ama akünün kutup başlarının bir serçe parmağınız kadar ince olanı var bir de biraz daha kalın olanı var. Bu beni ne ilgilendirir diyeceksiniz. Sizi şu açıdan ilgilendirir. İnce kutup başlı ise eski akünüz yerine kalın kutup bir 42 amper aldığınızda aracınıza olmayacak. Kutup başlarının içi ona göre dar ve geniş oluyor. Dediğim gibi bir incesi bir kalını var. Ayrıca bu aküde bir de ters ve düz kutup vardır. Çoğunlukla düz kutup çıkar ama ters kutup da çıkma ihtimali olabiliyor az da olsa. Bu da şurada fark ediyor. Artı ve eksinin yerleri değiştiğinden kablolar kutuplara yetişemeyebiliyor. Yani aracın üstünde ters kutup varsa düz kutup takabilirsen sıkıntı olmaz ama kablolar ters kutup aküye göre ayarlanmışsa düz kutubu taktığınızda kablolar yetişmez. Ama çoğunlukla Honda City marka aracın aküsü 42 amper ince düz kutup başlı tip çıkar. Çok çok nadiren kalın kutup başlı veya ters kutup başlı olan tip çıkar çok nadiren.

Peki siz bir akünün ters kutup mu düz kutup mu olduğunu nasıl anlayacaksınız? veya kalın kutup başlı mı nasıl anlayacaksınız ? Akünüzün kutup başları size yakınken; yani aküyü karşınıza aldınız, akünün üst kısmını düşünün, dikdörtgendir. O dikdörtgen üzerine baktığınızda kutup başları size yakın olduğu taraftan baktığınızda sağdaki kutup başı artı ise akünüz düz kutuptur, yok eğer sağdaki kutup başı eksi ise ters kutuptur. Bu da eğer artı eksi kablolarınız uzun değilse, aküyü bağlayamamanıza sebep olur. Artının kablosu bu sefer artı kutup başına yetişmeyecektir.Kalın kutup başı demek ise; her akü de olmayan bir ayrımdır. Yani her akünün kalın ve ince kutup başlısı olmaz. Bazı amperlere özgüdür. 42 amper honda city aküsünde veya 42 amper akü olup da diğer araçlara olabilme ihtimali olan bu aküde, kutup başları eğer serçe parmağınız kadar ince ise ince kutup, yok baş parmağınız kadar kalın ise kalın kutup başlıdır. Sonuç olarak serçe parmağınızın iki katı kadar ise kalın kutup başlıdır. Akü kutup başları işte bu kadar önemlidir.

Aküler şu anda depozitolu eskisini verip yenisini alabiliyorsunuz. Eskisini vermeden de alabiliyorsunuz tabii ki ama eskisini verince hurda bedeli düşülüyor ve baya avantajlı bir hale geliyor. Verdiğiniz eski akü, aldığınız akünün amperinden ufak ise ufak bir fark ödeyebiliyorsunuz. Mesela 50 amper verip 60 amper alırsanız, 8 lira gibi bir rakam fark ediyor. Daha büyük amper verirseniz ödeyeceğiniz para azalıyor. Ama 60 amper verip 60 amper aldığınızda iadeli akü fiyatından aküyü satın alabiliyorsunuz. Tabi başka şehirden, internetten sipariş verdiğinizde bu mümkün olmuyor. Çünkü netten aldığınızda eski aküyü vererek aldığınızda ucuza geliyor evet ama bu sefer iki kez kargo masrafı giriyor devreye ve akü pahalıya gelmiş oluyor. Hatta ve hatta iki akü iade ederek bile yeni bir aküyü daha ucuz bir fiyata getirebilirsiniz.

Başka şehirden internetten aküyü aldığınızda eskisini iade etmeden almanız sizin avantajınıza, çünkü bir kere kargo ödüyorsunuz. Kargo masrafı da akü ağır olduğundan çok para tutuyor. Ben bunun için kargolarla anlaşma yapıp, daha ucuza göndermeyi düşünüyorum. Eski akünüzü bulunduğunuz şehirde hurda akü olarak satacaksınız, en mantıklısı bu.

Bu arada buraya yazdığım yazılar benim yaşadığım gördüğüm yazılar. Yani başka siteden alma yazılar değil. Özgün yazı yazıyorum. Ben bu işi yapıyorum ve taktığım akülerde yaşadıklarımı siz sevgili okurlarımızla paylaşıyoruz. Gördüklerimi, yaşadıklarımı yazıyorum ama sizin durumunuz, aracınız farklı olabilir. Yani yazdıklarım genel olarak böyle ama gene de araca göre farklılık gösterebilir. Hangi marka akü almanız konusuna gelince, marka önermek istemiyoruz. Sıkıntı yaşadığınızda insanlar, ama bu aküyü siz önermiştiniz oluyor. Bana yeni akü ver diyen bile oluyor. O yüzden önermiyoruz. Her akünün kendi garanti servisi var zaten.

Son olarak bu yazıyı emek vererek, uğraşarak, başka bir yerden kopyalamadan yazdım. Kopyalayıp kendi sitelerinde kullanan insanlara hakkımı helal etmiyorum. Okuyan ve yararlanan insanlar bir yorum yazarsa sevinirim. Teşekkürler

Arkadaşlar bu yazıyı bir yıl önce yazdım. Artık yeni bir yola girdik. Sizlerden gelen talepler üzerine akü işine daha geniş kapsamlı balıklama olarak daldık. İlk başlarda online akü satışı olarak hizmet vermeye başlayacağız ama zamanın neler göstereceği belli olmaz. Açmış olduğum sitenin farklı bir durumu söz konusu. Genelde online olarak akü satan sitelerin çoğunda, almak istediğiniz ürünü sepete eklediğinizde karşınızda diğer aşamalarda ekstra fiyatlar çıkar. Ne bileyim + kdv eklenir veya ekstra bir şeyler olur işte veya fiyatlar hep eskidir. Güncel fiyat tutan akü online satış sitesi bulmanız çok zor. Ben bulamıyorum doğrusu. Var ise de çok az ya bir ya iki tane. İşte bu eksiklik sebebiyle yeni bir işe kalkıştık bakalım hayırlısı. Bizim sitemiz de farklı olan, eski akünüzü, hatta iki eski akünüzü bile iade ederek fiyattan düşerek kalan rakama online olarak ödeme yapabiliyorsunuz. İster kargo ile al, ister mağazadan, istersen de sen keyfini bozma biz gelelim karar sana kalmış 🙂 Satışa sunduğumuz akülerin üretim tarihleri hep yeni tarihlerdir bu konuda da bilgi vermeden geçemedim. Aşağıdaki satın al butonuna tıklayarak honda city aküsünün kategorisine direk olarak gidebilirsiniz.

Etiketler

Akücü

Kişisel blog yazıyorum

9 Yorum

  1. Honda City akü yorumunuz çok güzel olmuş teşekkür ederim. Honda city 2007 model aracımın 60 amp. aküsü %50′ nin altına düştü. Yerine yine 60 amper mi alayım, yazınızda amperin çok önemi yok demişsiniz, tavsiyelerinizi bekliyorum.Teşekkür ederim.

  2. Paylaşımınız icin cok teşekkür ederim. hic bilgim yoktu, akümün ömrünün bittigini de yolda kalarak ögrendim. bu yazıdan cok istifade ettim. Elinize saglik

  3. City 1.4 elite 2006 model hondamın üzerinde şuan 42 AMP den yüksek bir akü var. Aracı son bir yıldır çok nadir çalıştırıyorum ve akü öldü. Daha 1,5 yıl oldu alalı. Şimdi yeni akü almam lazım, Bosch marka biri ince biri kalın düz kutup başlı 42 AMP akü fiyatı öğrenebilir miyim mümkünse. Daha yüksek AMP bulmama gerek yok değil mi? Son aldığım aküyü ucuz olduğu için almıştım AMP yüksekti ama bir faydası olmadı. Orjinali 42 ise yeterlidir bir sorun olmaz değil mi? Teşekkür ederim.

    1. biri ince biri kalın kutupbaslı aku yokkı, daha yuksek sıgmıyor sızın aracda farklı bı durum varsa gormek lazım, fark etmıyor kı aynı kapıya gelıyor, ucuz dıye aldıgın 1,5 sene gıdıyor, bosh alacaksınız, 2,5 3 sene gıdecek ama fıyatı ıkı katı olacak aynı seye gelıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı