Aküler

Yüksek Amper Akü Taksam Ne Olur ?

Yüksek Amper Akü Taksam Ne Olur ? 

Merhaba,

Aracınıza yüksek amper akü takabilir misiniz? Takarsanız zararı olur mu? Bu yazıda bu konuya değineceğiz. Öncelikle çok nadiren de olsa bazı araçlarda, özellikle yeni model ve daha fazla elektronik aksam olan bazı araçlarda amper yükseltilmesi yapıldığında, aracın çalışmadığı ama kendi amperini takınca çalıştığını görmüşlüğümüz var. Ama bu çok nadir bir olaydır. Öbür taraftan piyasadaki araçların çok çok büyük bir bölümünde amper yükseltilmesinin zararı olmaz. Hatta ve hatta araçlar eskidikçe, amperleri büyük tercih etmeniz daha iyi olur. Amperleri büyütün derken 50 amper akü varken 90 amper takmayın sakın he. Ufak dokunmalardan bahsediyorum ben sizlere. Ne demek bu ufak dokunmalar ?

Şöyle ki; atıyorum eski akünüz 44 amper onun yerine 50 takabilirsiniz. Eski akünüz 60 amper yerine 72 amper takabilirsin bir zararı olmaz. Eski akün 88 amperdir, 100 amper akü takarsın bir şey olmaz. Ufak dokunmalardan kastım bu. Yoksa gidip de arada dağlar kadar fark olan amperler takmayın araçlarınıza. Konuyu anladık değil mi? Yeni alacağınız akünün amperi 4-5 amperi aşağı olur bir şey olmaz. Yeni alacağınız akünün amperi 1-15 amper hatta bazı durumlarda 20 amper büyük olur sıkıntı olmaz. Ama gidip de 44 amper yerine 90 amper takmayın. Zaten takamazsınız da gene de söyleyeyim ben. Neden takamadığınızı yazının devamında göreceksiniz.

Aynı şekilde motosiklet akülerinde de soruyorlar; “6 amper üstündeki 7 amper taksam bir şey olur mu?” Olmaz takabilirsin. Ben 9 amper yerine (motosiklet için konuşuyorum) 44 amper normal araba aküsü takan adam gördüm 🙂 aküyü koltuğun altına koydu. Gözümle gördüm. Oluyor demek ki… Zararı var mı motosiklet için onu bilemem ama sanmıyorum.

Zaten bir aracın  amperini öyle aman aman da yükseltemezsiniz. Neden diyecek olursanız…

44 amper yerine 90 amper neden takamazsınız? Çünkü 44 amper kullanan bir aracın hacmi bellidir, akünün yeri, ebatları bellidir. Sen gidip de oraya 90 amper takamazsın çünkü yerine sığmaz, kocaman akü nasıl sığdıracaksın? Yani her araçta öyle istediğin her amperi takamazsın, yerinin müsait olup olmadığı, akünün sığıp sığmayacağı önemli. Çünkü sığmayan bir amperi istesen de takamazsın. Demek istediğim akünün ebatları çok önemli. Aracının aküsünün ebatlarının ölçüsü dahilinde, 10-15 amper yüksek takabilirsin. Her markada akülerin ebatları, amperleri farklıdır kafanız karışır. Bir markada 50 amper varken aynı ölçüdeki akü, diğer markada 52 amper. Siz farklı sanarsınız ama işte değil. Başka marka aynı senin akünü bir bakmışsın 55 amper yapmış. Her markada ebatlar ve amperler değişiyor. Biz de zaten bu yüzden bu siteyi açtık, insanlara yardımcı olmak için. Şimdilerde bakmayın yeni bir site açtık, internet üzerinden satışa başladık. Yoksa bundan 2 yıl önce açılan dogruaku.com daha önceleri bu konularda size yardımcı olmak için vardı karşılıksız olarak, biliyorsunuz. Yani çok teferruatlı bir iş. O yüzden siz işi bize bırakın siz sorun biz söyleyelim. En mantıklısı bu. Ama yazdığım yazı da hedefine ulaştı sanırım, ben öyle düşünüyorum. Ama son olarak toparlamak gerekirse, aracına yüksek amper takarsan bir şey olmaz. Ama öyle çok çok büyük amper farkları olmayacak, 1-20 amper büyük takarsan bir şey olmaz, anlaştık?

Etiketler

Akücü

Kişisel blog yazıyorum

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Hocam benim motosikletin aküsü 7 amper ve ilk aldığımdan beri zayıf gibi. Yani mesela farı açtığım zaman kornanın sesi normalden daha kısık oluyor. Benim de zaten akü bitik ve değiştirmek istiyorum acaba jel akü alsam ve 18 amper taksam nasıl olur?

    1. Motor da başka sorun var mı ona baktırın yok ise bile 18 amper ile 7 amper akünün kasası aynı değildir 18 amper akü daha büyüktür aynı yere sığmaz. Şayet yer var ise sığar büyük takmakta sorun olmaz ama neredeyse iki katı takmış oluyorsunuz. O kadar fazla takmayın derim ben 10 amper takın. Hem kasası da daha ufaktır. 7 amper anca sığıyorsa 18 amper sığmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı